Kamera Önü Oyunculuk

kamera1
kamera2

Hedeflenen

Oyuncuyu rolünü en iyi şekilde oynayacak seviyeye getirmek. Set ortamına ve karşılaşacağı her türlü çekim deneyimine hazırlamak.Pratikte uygulanabilir,işe yarayan teknikleri adım adım paylaşmak.

Kendindeki oyuncuyu keşfetmek, tanımak, anlamak ve yeteneğini performansa dönüştürmek isteyen herkese açıktır …

ÇALIŞMA PROGRAMI

Tanıma Tanışma

Kendimizle, birbirimizle, enstrümanımızla(beden,ses,nefes,enerji) ve de beraber yol alacağımız teknik unsurlarla (senaryo,kamera,reji bilgisi,kostüm,aksesuarlar,mekan,zaman)bu tanışmaları uygun şekilde yani kendimize ilham verecek şekilde ele almaya gayretliyiz.

Oyunculuk Sohbeti

Hayatımızda oyunculuk yaptığımız bazı anları hatırlayarak.Bu alanlardaki performansımızı değerlendirmek, beğendiğimiz oyunculuk performanslarını izlemek, ve bunlar üzerine sohbet etmek.Merak ettiklerimiz neler, onları konuşmak ve nasıl yapabilceğimizle ilgili fikirler yürütmek.

İhtiyaçlarımızı Belirlemek

Oyunculuk yapabilmemiz için ihtiyacımız olan şeyler ve koşullar nelerdir bunları anlamaya çalışıcaz. Beden ,nefes ve ses uyumunu keşif edicez. Duygul,his ve enerji akışı dengesini tanıyacağız.ilişki ve iletişim kurma becerilerimizi geliştireceğiz.

Beden Ses Nefes

Egzersizlerle beden, nefes ,ses uyumunu keşfedicez.

Senaroyoya Bakış

Senaryoyu yada bir metni algılayıp yorumlayıp ve icramızdaki yerini belirleyeceğiz.İlişki dramaturjisi ve senaryoyu ,derinden anlamaya çalışıcaz.Replikleri kendin sözümüz haline dönüştürebilme becerimizi farkedip, geliştirreceğiz.

İlişki Ve İletişimlerde Açık Algı

Kendimiz ,partner ya da partnerlerimiz,yönetmen,kamera,ışık,kostümümüz,aksesuarlar,mekan ,zaman,veseyeredenlerle olan iletişimimiz bize ne yönde katkılar sağlayacak,değerlendirerek geliştireceğiz.

İçimdeki Ben Ve Karakter Oluşturma

içimizdeki ben özdür.Kostümlerin içinde yer alan özün,hangi kostümleri giydiğini işleyerek,farklı zaman ve durumlardaki benden faydalanıp,karakter oluşturma aşamasına geçişi irdeliyeceğiz.

Yönetmen Ve Rejiyle İletişim

Yönetmen ve reji ekibini tanımak.İletişimdeyaratıcılık,beraberçalışma,karşılıklı isteklerin bir elekten geçirilip yorumumuza katılması süreci.Alanlarasaygı.İşbirliğinde sınırları keşfetmek.İşbirliğiyle yol alma anlayışı.Direktifleri ve verilen rejiyi performansımıza rahatlıkla geçirebilme becerimizi geliştiriceğiz.

Farklı Yorumlama

Bir rolü farklı şekillerde yorumlama becerimzi üzerinde duracağız.

Kendi Tekniğini Yaratma

Yaptığımız çalışmalarla öğrendiğimiz teknikleri,kendimizin güçlü ve zayıf yönlerini belirleyip,yapımıza uygun olan tekniği oluşturacağız.

Sunum

Sunum yaparken tüm keşfettiğimiz şeyleri ve deneyimimize kattıklarımızı uygun şekilde ortaya koyabilme becerimizi yükselticez.

Enerji

Enerji kullanımında verimli olabilme. Enerji toplama ,enerji boşaltma,çok enerji ,az enerji,yoğunenerji,hedefi şaşmış enerji,denge ,denge ,denge.Enerjiyi algılama ve yöneltme becerisini geliştiricez.

Dönüşüm

Yeteneklerimizi dönüşüm yolculuğumuzda ne yönde kullanmayı seçiyoruz?

Uygulama

Her türlü bilgi deneyime dönüştüğü takdirde bilgi olur. Deneyimimize hayatımıza geçmemiş bir bilgi, kütüphanemizin raflarında duran el değmemiş kitaplar gibidir.Hedefimiz, bilgilenmelerimizi,deneyimimize katarak yaşanmış bilgi haline dönüştürmek.Uygulamada bizzat bize katıldığına şahit olmak.Bizde olan şeyleri ortaya koyabilme ferahlığına kavuşmak.Çalışmalardaki bazı uygulamalarımızı bir kamerayla çekip hep beraber izleyerek,gelişimimizi seyredicez.Çalışma sonunda her bir oyuncunun kendine has özelliklerinin ve performansının yer aldığı,onu tanıtan bir cd si olucaktır.

Son söz olarak şunu paylaşmak isterim.Oyunculuk aynı zamanda bir rahatlama ve kendini rahatlatabilme sanatıdır.Öğrenim ve öğretim süreci karşılıklıdır.Öğretirken öğrenir , öğrenirken öğretirsin…İlham dolu keşifler.